Bílkoviny jednoduše a srozumitelně

Bílkoviny, neboli proteiny jsou nejčastěji diskutovaným tématem v odvětví kulturistiky. Ptáte se proč? Jsou totiž základem pro budování Vašich svalů a ne jen to!

Význam:

Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou všech orgánů a svalstva. Jsou součástí hormonů, krevních složek, enzymů a imunitního systému. Dále hrají důležitou roli při shazování váhy, ale především jsou nezbytné při regeneraci a růstu svalové hmoty.

Dělení:

U bílkovin se setkáváme s několika způsoby dělení. Tím základním je dělení dle původu a to buď živočišného nebo rostlinného. Dále je dělíme na plnohodnotné a neplnohodnotné. To, do které ze dvou předchozích skupin bílkovina patří, určuje obsažené množství esenciálních aminokyselin, jejichž správný poměr je klíčový při samotném využití bílkoviny.

Zdroje:

Mezi plnohodnotné zdroje bílkovin řadíme: maso, vejce, mléko, sýry, ryby. Do neplnohodnotných zdrojů bílkovin patří: soja, obiloviny, luštěniny, semínka, ořechy a jiné.

Obecně se dá tedy říct, že bílkoviny živočišného původu jsou kvalitnější, protože obsahují vyšší podíl esenciálních aminokyselin než bílkoviny rostlinné, a tudíž mají vyšší biologickou hodnotu. Výhodou rostlinných bílkovin je nízký obsah tuků a vysoký obsah vlákniny.

Množství:

Minimální fyziologicky potřebné množství bílkovin je 0,5 g/kg (gramů na kilogram tělesné váhy). Ideální množství pro neaktivního člověka je 0,8 g/kg. Pro fyzicky aktivní jedince je toto množství mezi 1 - 2 g/kg a ve výjimečných případech (v období diety) i 2,5 g/kg.

------------------------------------------------------------------------------------------

TIP pro Vás: Nestíháte během dne přijmout dostatečné množství bílkovin ze stravy? Nevadí, můžete to doladit kvalitním proteinem. Široký výběr těch nejkvalitnějších proteinů naleznete na AvalonShop.cz

 

Kalista Roman

Provozní doba

Po-Pá: 6.00 - 22.00 hod

So-Ne: 8.00 - 22.00 hod

Ceník služeb

VSTUP
Fitness, box,
aerobní cvičení
100 Kč
Fitness, box,
aerobní cvičení
do 15:00 (odchod do 16:00)
90 Kč
Avalon Cross 170 Kč
student (s platným průkazem) 80 Kč
dítě (do 10ti let) 60 Kč
Osobní trenér 500 Kč / hod
Tréninkový plán 1000 Kč


MĚSÍČNÍ PERMANENTKA 750 Kč
fitness, box,
aerobní cvičení
ROČNÍ PERMANENTKA 6600 Kč
fitness, box,
aerobní cvičení
ROČNÍ PERMANENTKA
(měsíční splátky)
650 Kč
fitness, box,
aerobní cvičení