Role strečinku v běžecké přípravě

Strečink, neboli protažení svalů působí preventivně proti zranění a vzniku svalových dysbalancí, které postupem času mohou vést ke kloubním instabilitám. Nevyvážené napětí svalů v konečném důsledku mění postavení těla a může dospět například ke vzniku bolestí zad nebo předčasné artróze.

V každém kloubu lze prostřednictvím svalů provádět pohyb různými směry v závislosti na jeho tvaru. Pro různé pohyby v kloubu jsou i různé svalové skupiny, které plní svou specifickou funkci. Proto, aby kloub fungoval správně, je důležitá jeho centrace. Ta je zajištěna vyváženým klidovým napětím všech svalových skupin. Některé svaly mají však tendenci své klidové napětí zvyšovat a některé naopak snižovat. Vyšší napětí postupně vede ke zkracování délky svalu a dochází k dysbalanci a nepříjemnému pocitu napětí. 

Strečink na konci tréninku pomáhá optimalizovat klidové napětí a délku svalu. Protažení by mělo být pomalé a bez pocitu bolesti. Nejsou vhodné švihové pohyby. V každé poloze pro protažení setrvejte vždy alespoň 30 vteřin a s každým výdechem se pokuste ještě více uvolnit a dosáhnout většího protažení, vždy však respektujte bolest. 

Na začátku tréninku může být protažení v kratším čase i rozsahu, nikdy se však před proražením nezapomeňte rozehřát lehkou aerobní aktivitou. 

Pro inspiraci jsme pro Vás v Avalon Fitness připravili názornou ukázku protažení všech důležitých svalových skupin s tendencí ke zkrácení. 

Za Avalon Fitness se na Vás těšíme těsně před závodem, kde proběhne rozcvička pod vedením našich trenérů. 

Protažení

 

strečink

Provozní doba

Po-Pá: 6.00 - 22.00 hod

So-Ne: 8.00 - 22.00 hod