Rozdělení rostlinných proteinů a jejich využití

Rostlinné proteiny jsou bohatým zdrojem bílkovin, které jsou důležité při stavebě svalů, ale také pro tvorbu enzymů. Enzymy hrají důležitou roli v těle, a tu, že fungují jako katalyzátory chemických reakcí. Proto je pro vegetariány a vegany velmi důležité příjímat bílkoviny z více zdrojů potravy. Nezáleží totiž jen na samotném obsahu bílkovin, ale i na jejich složení. To znamená na podílu jednotlivých stavebních kamenů bílkovin, jimž jsou aminokyseliny.

V dnešní době už je na trhu nespočet druhů rostlinných proteinů. V dnešním článku se zaměříme na tři druhy.

Hrachový protein

Je výbornou alternativou pro všechny, kteří hledají bohatý zdroj bílkovin rostlinného původu. Hrachový protein obsahuje značně vysoké procento větvených aminokyselin (15-20% celkového obsahu) je tak ideálním doplňkem vegetariánské a veganské stravy. 

Stejně tak díky vysokému obsahu esenciálních AMK isoleucinu, leucinu, lysinu a valinu.

Konopný protein (Hemp)

Získává se rozemletím semínek z rostliny Cannabis sativa. Jako jeden z mála rostlinných bílkovin obsahuje konopný protein všech 21 aminokyselin vyskytující se v přírodě. Obsahuje též mnoho vlákniny a nalezneme zde téměř dokonalou rovnováhu všech nenasycených mastných kyselin omega 3, 6 a 9 (např.: CLA-kyselina linolová). Jedná se tedy o skvělý doplněk výživy.

Rýžový protein

Rýžové proteiny se vyrábí z hnědé rýže, která obsahuje otruby a přírodní vlákninu (bílá rýže tyto cenné látky ztrácí, důsledkem loupání zrn). Rýže se umele na prášek, rozmíchá se ve vodě, a pomocí enzymů se vysráží na námi požadovanou bílkovinu. Ta se poté usuší.

Rýžový protein má vynikajíci zdroj esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo vytvořit a proto je nutné dodávat tyto aminokyseliny tělu ve stravě. Jelikož jsou proteinové přípravky z hnědé rýže nízkoalegenní, jsou vhodné i pro jedince s intolerancí nebo alergiemi na mléčné výrobky, soju či lepek. Bílkovina z rýže je celkem snadno stravitelná. Přibližně za 4 hodiny se stráví až 85% přijaté bílkoviny.

Provozní doba

Po-Pá: 6.00 - 22.00 hod

So-Ne: 8.00 - 22.00 hod

Ceník služeb

VSTUP
Fitness, box,
aerobní cvičení
100 Kč
Fitness, box,
aerobní cvičení
do 15:00 (odchod do 16:00)
90 Kč
Avalon Cross 170 Kč
student (s platným průkazem) 80 Kč
dítě (do 10ti let) 60 Kč
Osobní trenér 500 Kč / hod
Tréninkový plán 1000 Kč


MĚSÍČNÍ PERMANENTKA 750 Kč
fitness, box,
aerobní cvičení
ROČNÍ PERMANENTKA 6600 Kč
fitness, box,
aerobní cvičení
ROČNÍ PERMANENTKA
(měsíční splátky)
650 Kč
fitness, box,
aerobní cvičení