Rozdělení rostlinných proteinů a jejich využití

Rostlinné proteiny jsou bohatým zdrojem bílkovin, které jsou důležité při stavebě svalů, ale také pro tvorbu enzymů. Enzymy hrají důležitou roli v těle, a tu, že fungují jako katalyzátory chemických reakcí. Proto je pro vegetariány a vegany velmi důležité příjímat bílkoviny z více zdrojů potravy. Nezáleží totiž jen na samotném obsahu bílkovin, ale i na jejich složení. To znamená na podílu jednotlivých stavebních kamenů bílkovin, jimž jsou aminokyseliny.

V dnešní době už je na trhu nespočet druhů rostlinných proteinů. V dnešním článku se zaměříme na tři druhy.

Hrachový protein

Je výbornou alternativou pro všechny, kteří hledají bohatý zdroj bílkovin rostlinného původu. Hrachový protein obsahuje značně vysoké procento větvených aminokyselin (15-20% celkového obsahu) je tak ideálním doplňkem vegetariánské a veganské stravy. 

Stejně tak díky vysokému obsahu esenciálních AMK isoleucinu, leucinu, lysinu a valinu.

Konopný protein (Hemp)

Získává se rozemletím semínek z rostliny Cannabis sativa. Jako jeden z mála rostlinných bílkovin obsahuje konopný protein všech 21 aminokyselin vyskytující se v přírodě. Obsahuje též mnoho vlákniny a nalezneme zde téměř dokonalou rovnováhu všech nenasycených mastných kyselin omega 3, 6 a 9 (např.: CLA-kyselina linolová). Jedná se tedy o skvělý doplněk výživy.

Rýžový protein

Rýžové proteiny se vyrábí z hnědé rýže, která obsahuje otruby a přírodní vlákninu (bílá rýže tyto cenné látky ztrácí, důsledkem loupání zrn). Rýže se umele na prášek, rozmíchá se ve vodě, a pomocí enzymů se vysráží na námi požadovanou bílkovinu. Ta se poté usuší.

Rýžový protein má vynikajíci zdroj esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo vytvořit a proto je nutné dodávat tyto aminokyseliny tělu ve stravě. Jelikož jsou proteinové přípravky z hnědé rýže nízkoalegenní, jsou vhodné i pro jedince s intolerancí nebo alergiemi na mléčné výrobky, soju či lepek. Bílkovina z rýže je celkem snadno stravitelná. Přibližně za 4 hodiny se stráví až 85% přijaté bílkoviny.

Provozní doba

Po-Pá: 6.00 - 22.00 hod

So-Ne: 8.00 - 22.00 hod