Rozdělení živočišných proteinů a jejich využití

Syrovátkové proteiny

 
Whey Protein (syrovátková bílkovina)

Tento se dále dělí dle čistoty na:

  • koncentrát (WPC)
  • izolát (WPI)
  • hydrolyzát (HYDRO)

Pozor, nepleťte si syrovátkovou bílkovinu se sušenou syrovátkou (whey powder), která obsahuje jen 12% bílkovin!

WPC - Whey Protein Concentrate (syrovátkový proteinový koncentrát)

Jedná se o koncentrát syrovátkové bílkoviny. Obsahuje přibližně 50-80% syrovátkové bílkoviny. Zbytek je zastoupen mléčným tukem a laktózou. Je nejčastěji používanou pro výrobu proteinových nápojů a patří na trhu k těm levnějším. U kvalitního výrobku sledujte množství bílkovin, ale také zastoupení tuku a laktózy, které by mělo v přípravku být co nejméně.

Jeden z příkladů proteinu zde

WPI - Whey Protein Isolate (syrovátkový proteinový izolát)

Jedná se o izolát syrovátkové bílkoviny. Jde o hodně kvalitní a čistou formu bílkovin. Obsahuje minimálně 90%, malé množství laktózy a tuků, ale také menší množství vitaminů a minerálů ve srovnání s předchozím koncentrátem. Izolát se získává buď klasickou filtrací, CFM (Cross Flow Microfiltration) filtrací pomocí keramických filtrů a poslední filtrace je iontová výměna. Jednotlivé filtrace se technologicky liší (iontová výměna se považuje za nejkvalitnější, následuje CFM a pak samotná filtrace). 

HYDRO (syrovátkový proteinový hydrolyzát)

Hydrolyzát je často označovaný jako HYDRO. Jde o další druh izolátu, kde se enzymaticky naštěpí dlouhé řetězce syrovátkové bílkoviny. Nevýhoda tohoto výrobního procesu je, že naštěpení řetězců značně narušuje chuťové vlastnosti bílkovin. Protein je tedy neuvěřitelně kvalitní, bohužel chuťově nedosahuje takové kvality jako koncentrát. Působí nahořkle. Pokud chce člověk kvalitu, chuť musí jít bohužel stranou. Hydrolyzát je vhodný do redukční diety. Obsahuje značně velké množství bílkovin a nepatrné množství cukru a tuku.

 

Kaseinové proteiny

 
Kaseinát vápenatý

Jde o zastaralou formu kaseinu, která se vyrábí chemickou reakcí. Pro naše tělo není tato forma bílkoviny ideální. Bohužel jí člověk nedokáže dobře natrávit a odchází z těla nestrávená. Vyrábí se sýřením odstředěného mléka kyselinami a následnou neutralizací hydroxidem vápenatým (hydroxidem sodným se neutralizuje kaseinát sodný). Touto metodou ztrácí kasein na kvalitě. Tomuto druhu se tedy raději vyhněte a vyberte si raději micelární kasein, který tělo využije mnohem lépe. 

Micelární kasein

Je ze 100% tvořen kaseinem. Pro lidský organismus je mnohem vhodnější. Jedná se o protein s postupným uvolňováním aminokyselin ve formě micel (vyrábí se z odstředěného mléka). Vyrábí se technologií ultrafiltrace mléčné bílkoviny (proces odstraňuje laktóz a tuk). Výsledkem je bílkovina o čistotě 85%.

Dobrý micelární kasein by měl obsahovat přibližně 80% micelárního kaseinu a 20% syrovátkové bílkoviny. Výhodou micelárního kaseinu je perfektní vstřebatelnost a využitelnost. Micelární kasein se v žaludku promění na hutnou “hmotu” a postupně se dostává do střevního traktu, kde díky ochrannému obalu (micel) je schopen se dostat přes střevní stěnu. Ve složení nesmí být nikdy guarová guma, protože takto se doplňuje kaseinat vápenatý, popř. mléčný koncentrát, aby měl podobnou hutnou strukturu jako micelární kasein. Navíc musí obsahovat přesný poměr vápníku a fosforu.

Mléčný protein

Jde o oblíbenou formu proteinových doplňků, bohužel zároveň je pravdou, že jejich kvalita je značně kolísavá.

Mléčný protein se získává z kravského mléka, ze kterého se odstraní voda, sacharidy a tuky. Mléčný protein je tedy zdrojem dvou bílkovin, o kterých jste se dozvěděli výše.

První je koncentrát mléčného proteinu (milk protein concentrate).

Po filtraci plnotučného mléka dojde k odstranění většiny sacharidů a tuku.

Druhý je izolát mléčného proteinu (milk protein isolate).

Ten se získává dalším zpracováním mléka. Výsledný produkt obsahuje přibližně 85% bílkovin. I když byly výrobním postupem odstraněny sacharidy a tuk, syrovátková bílkovina a kasein v produktu zůstávají.

 

Hovězí proteiny

 

BEEF Protein (hovězí bílkovina)

Bílkovina, která je získána z hovězího masa, přičemž se odstraní cholesterol a tuk.

Stejně jako syrovátková bílkovina se tento druh bílkoviny dobře a rychle tráví a je dobrým zdrojem BCAA. Výhoda hovězího proteinu oproti ostatním druhům je, že obsahuje zdroj kreatinu, který zlepšuje pracování svalů, ale také vede ke zvýšení síly a objemu.

Jediným zdrojem hovězích bílkovin je izolát hovězích bílkovin (beef protein isolate). Postup výroby je podobný jako u syrovátkového izolátu.

Daniel Beneš     

 

Provozní doba

Po-Pá: 6.00 - 22.00 hod

So-Ne: 8.00 - 22.00 hod